«Блокчейн та криптовалюти: особливості впливу на банківську систему»

IMG c3a4331ae4d3735d9beadcacd6312bbf V29 листопада 2018 року учасники студентського наукового гуртка кафедри банківської справи «Банківський аналітик» провели науковий семінар на тему: «Блокчейн та криптовалюти: особливості впливу на банківську систему». Зі вступним словом виступила заступник голова гуртка Ірина Ващук, представивши присутніх на заході: завідувача кафедри банківської справи, доктора економічних наук, професора Дзблюка О.В., к.е.н., доцента Галіцейську Ю.М., к.е.н., доцента Стечишин Т.Б.,  к.е.н., доцента Чайковського Я.І. та кураторів гуртка к.е.н., доцента Забчук Г.М. і  к.е.н., доцента Сороківську З.К.

Зокрема, Ващук Ірина наголосила, що в умовах сьогодення фінансові системи окремих країн, як й інші сторони економіки, модернізуються і прогресують у контексті розвитку глобалізації та поширення ІТ-технологій. Відбуваються кардинальні трансформаційні зміни за багатьма показниками в різних напрямках міжнародного бізнесу та економіки, при цьому все активніше поширюються передові цифрові технології, які сьогодні розвиваються швидше, ніж світове законодавство, що регулює ці процеси. І власне, дані цифрові технології та розвиток кібрекономіки призвели до появи нового цифрового активу – криптографічної валюти, яка швидко набирає обертів у своїй популярності.

Із змістовними та ґрунтовними доповідями виступили: Григор’єв Максим та Пащук Ігор.

Із доповіддю «Блокчейн: сутність, застосування системи у фінансово-економічній та банківській сферах, аналіз впровадження технології в Україні» виступив студент групи  ФБСм- 11 Григор’єв Максим. Студент наголосив, що, в основі криптовалют лежить технологія блокчейн – цифровий реєстр, в якому хронологічно і публічно враховуються всі транзакції в мережі валюти. Іншими словами, блокчейн слугує розподіленою і децентралізованою базою даних, що сформована учасниками економічної системи, в якій неможливо фальсифікувати дані через хронологічній запис і публічне підтвердження усіма учасниками мережі транзакції, а також повний контроль учасника системи свого цифрового активу.

Основною і головною особливістю блокчейна є використання алгоритмів математичного обчислення, а також виключення «людини» і людського фактору при прийнятті рішення системою. Хоча в даний час більшість систем блокчейн обробляють фінансові транзакції, в загальному випадку останні можна розглядати просто як атомарні зміни стану деякої системи.

Наприклад, блокчейн може використовуватися для реєстрації документів і захисту їх від змін. Всі транзакції в блокчейн зберігаються в єдиному реєстрі або в головній книзі, та складають децентралізовану структуру для прийняття колективних рішень. Оскільки транзакції повністю впорядковані за часом, поточний стан системи визначається виключно цим реєстром транзакцій. Зберігання всієї історії змін стану системи має свої переваги, наприклад можливість визначити стан системи в довільний момент часу, просто «програвши» заново відповідні транзакції.

Із доповіддю «Криптовалюти: особливості, переваги та недоліки» виступив стдент групи ФБС-42 Пащук Ігор. Студент наголосив, що будь-яка криптовалюта представляє собою ланцюжок операцій (так званий блокчейн). В ньому зашифровані, за допомогою різних алгоритмів, усі операції (блоки) з цією валютою впродовж всього періоду існування цієї криптовалюти. Станом на 22 листопада 2018 року у світі нараховується 2083 різних криптовалюти, загальна капіталізація яких становить 170 млрд. дол. США. Національний банк України відмовився визнавати криптовалюти реальними грошима. Тим часом в Києві відбувся перший продаж нерухомості за криптовалюту.

Тим не менш, в Україні 25 вересня 2017 року вперше у світі відбулася електронна трансатлантична угода з обміну нерухомості на криптовалюту. Підприємець Марк Гінзбург фактично обміняв свою київську квартиру на Ethereum. Оскільки правовий статус криптовалют в Україні не визначений, то правники з юридичної фірми Юскутум застосували саме це формулювання. В процесі угоди сторони використали смарт-контракт блокчейну Ethereum.

Національний банк України досі чітко не визначився, що ж робити з криптовалютами. Таку позицію фінансовий регулятор висловлює і по нині.

Після виступів доповідаючих, усі присутні взяли участь у жвавій дискусії. Заступник голови СНГ Ірина Ващук висловила подяку доповідачам за ґрунтовні виступи та усім учасникам зібрання за присутність та активну участь в обговоренні теми семінару.

Автор: студентка ФББ – Грицуняк Ірина